Dereń Jadalny EXTRA sadzonki

SKU: 00005
Dereń jadalny to duży krzew lub małe drzewo dorastające do wysokości 5–8 m o symetrycznej, owalnej koronie. Rośnie stosunkowo powoli, niektóre egzemplarze mogą dożywać 200 lat. Brązowawa, dekoracyjna kora na starszych gałęziach się łuszczy. Żółte kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie (przełom lutego i marca) przed rozwojem liści.
Cena: 18,00 zł

Zachowanie tych terminów zapewnia nam najlepszą przyjmowalność roślin na nowym stanowisku.  Gwarantujemy najniższe ceny producenta w ofercie detalicznej.

Sprzedawane rośliny z upraw polowych są zahartowane, mało wymagające i cechują się łątwą przyjmowalnością na nowy stanowisku. 

 

Dereń Jadalny
 
Cornus Mas
 

18,00 zł - drzewko, sadzonka

 

Dereń jadalny - duży krzew lub małe drzewo dorastające do wysokości 5–8 m, o symetrycznej, owalnej koronie. Rośnie powoli, niektóre egzemplarze mogą dożywać 200 lat. Brązowawa, dekoracyjna kora na starszych gałęziach się łuszczy. Żółte kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie (przełom lutego i marca) przed rozwojem liści.

Ciemnozielone, błyszczące liście jajowato-eliptyczne, ostro zakończone umieszczone są na pędach naprzeciwlegle. Owocem jest kulisty lub eliptyczny pestkowiec o długości 1,5–2 cm. Owoce są jasnoczerwone do szkarłatnych. Miąższ jest soczysty, w smaku cierpko-kwaskowaty. Owoce dojrzewają od końca sierpnia do końca września.

Dereń preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ale znosi także częściowe zacienienie. Jest średnio odporny na suszę. Jeśli chcemy osiągnąć dobry plon, sadźmy krzewy derenia w miejscach osłoniętych od wiatrów, o żyznej, wilgotnej glebie i w pełnym słońcu.

W przeciwieństwie do innych roślin sadowniczych nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak opryski czy przycinanie, a raz posadzona roślina będzie owocować przez kilkadziesiąt lat.

Owoce derenia jadalnego są bogatym źródłem witaminy C – zawierają jej tyle, co cytryny. Ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych mogą być wykorzystywane do naturalnego zakwaszania przetworów owocowych.
Z owoców sporządza się soki, galaretki, wina, dżemy, kandyzuje się je i suszy, lecz przede wszystkim przerabia je na tzw. oliwki (kiszenie), a nade wszystko na nalewkę, słynną dereniówkę. Dzięki działaniu ściągającemu i przeciwzapalnemu owoce używane są w leczeniu przewodu pokarmowego.

 

 

 

 

 

dereń jadalny

Posiadamy w ofercie

Akacja, Ałycza, Antypka, Aronia, Dzika róża Canina, Róża pomarszczona, Głóg, Dereń jadalny, Dąb czerwony, Rokitnik, Klon Ginalla, Pigwowiec, Wiąz szyp. Kosodrzewina, Sosna czarna, Świerk serbski, Świerk srebrny, Lilak pospolity, Tawuła w odm., Pęcherznica w odm, Tamaryszek, Forsycja, Krzewuszka, Jaśminowiec, Pięciornik, Berberys czerwony.

Opinie

Nikt jeszcze nie recenzował tego produktu.
Top